Mazda CX-5 – wymiary, silniki, ceny

Mazda jest producentem, który od kilku lat zgłasza akces do segmentu premium. Wszystko to nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie decyzja podjęta na początku drugiej dekady XXI wieku. Mowa tu o przyjęciu nowej taktyki przez markę, a także zaprezentowaniu jej pierwszych przykładów, wśród których znajdowała się między innymi Mazda 6, ale też Mazda MX-5, czyli SUV z segmentu D. Jakie są wymiary, silniki i ceny Mazdy CX-5?

Mazda CX-5 – historia modelu

Motoryzacyjny świat z nowym pomysłem Mazdy mógł się zapoznać po raz pierwszy w roku 2011, gdyż właśnie wtedy we Frankfurcie, gdzie trwał salon motoryzacyjny Frankfurt Motor Show 2011, doszło do prezentacji Mazdy CX-5, czyli jednego z pierwszych przedstawicieli filozofii KODO-Dusza ruchu, a także reprezentantów pakietu rozwiązań Skyactiv, do którego zaliczane są nowoczesne jednostki napędowe, układy przeniesienia napędu, a także płyty podłogowe charakteryzujące się lekkością oraz sztywnością.

Mazda CX-5 jest więc jednym z pierwszych przedstawicieli rozwiązań, z których Mazda korzysta do dziś i z którymi nie chce się rozstawać, gdyż japoński producent wierzy, że jest to prawidłowa droga. Do filozofii Mazdy zaliczamy bowiem między innymi przeciwstawienie się downsizingowi i produkowanie wolnossących klasycznych silników z 4 cylindrami, zamiast mniejszych jednostek 3-cylindrowych z turbodoładowaniem.

Na samym początku Mazda CX-5 prezentowała się naprawdę nieźle i szybko stała sie jednym z ważniejszych punktów w gamie modelowej Mazdy. Oczywiście nie była ona najlepiej sprzedającym się autem marki, lecz to wynika z jej uplasowania. Mamy do czynienia w końcu z autem z segmentu D, które jest droższe i przez to wybierane rzadziej. W 2017 roku zakończono oficjalnie produkcję pierwszej generacji Mazdy CX-5.

Prezentacja Mazdy CX-5 odbyła się jednak jeszcze w roku 2016, a dokładniej w rodzimej Japonii, gdzie w Tokio trwał salon samochodowy Tokyo Auto Show 2016. Podczas tworzenia drugiej generacji tego modelu Mazda była raczej ostrożna i zdecydowała się na ewolucję dobrze sprawdzonej koncepcji. Z tego powodu Mazda CX-5 ma taki sam rozstaw osi, a inne wymiary są bardzo podobne. W ten sposób zachowano sylwetkę auta.

Największe zmiany wiążące się z wprowadzeniem do produkcji drugiej generacji miały miejsce w środku auta. Tam pojawił się mniej zabudowany kokpit, który zapewnia lepszą widoczność, a także jest bardziej intuicyjny, gdyż na deskę trafiło mniej przycisków, by ułatwić obsługę systemów w aucie.

Mazda CX-5 – wymiary

Nadwozie Mazdy CX-5 jest długie na 4550 milimetrów, a rozstaw osi to dokładnie 2700 milimetrów. Szerokość całkowita bez lusterek wynosi z kolei 1900 mm, lecz ich rozłożenie sprawia, że na wysokości lusterek, szerokość to 2115 mm. Wysokość uzależniona jest od założonych kół. Na 17-calowych obręczach auto sięga do 1675 mm, a montaż kół 19-calowych zwiększa wysokość do 1680 mm. Koła zmieniają także prześwit. Mniejsze obręcze oznaczają, że prześwit będzie wynosić 185 mm. Montaż 19-calowych kół podwyższa go do 193 mm. Bagażnik auta pomieści 506 litrów, a masa własna waha się od 1411 do 1571 kilogramów w zależności od wersji silnikowej.

Mazda CX-5 – silniki

Na ten moment Mazda CX-5 dostępna jest tylko z silnikami benzynowymi. Do wyboru mamy silnik 2.0 SKYACTIV-G oraz 2.5 SKYACTIV-G. Mniejsza jednostka zapewnia moc rzędu 165 koni mechanicznych, a jej moment obrotowy to 213 Nm. Dostępne skrzynie biegów to 6-biegowy manual, i 6-stopniowy automat. Auto może też otrzymać napęd na cztery koła. 

Większa jednostka 2.5 SKYACTIV-G zapewnia już z kolei 194 konie mechaniczne oraz 258 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Dostępna jest tylko w parze z 6-stopniową przekładnią automatyczną, lecz klienci Mazdy mogą wybrać, czy moc będzie przenoszona na oś przednią, czy też na cztery koła.

Mazda CX-5 – ceny

Mazda CX-5 to nie jest samochód tani. Jej podstawowa wersja to koszt rzędu 141 900 złotych. Jest to jednak zaledwie początek, gdyż stawiając na najlepszy silnik z napędem na cztery koła w topowej wersji wyposażenia Enso, trzeba przygotować co najmniej 211 900 złotych.

Oceń!