Mazda CX-5 – opis modelu

Mazda CX-5 to opracowany na podstawie pojazdu koncepcyjnego Minagi SUV klasy średniej. Samochód ten produkowany jest od roku 2012, a obecne auta osobowe modelu CX-5 to druga generacja obecna na rynku od początku 2017 roku ( debiut II generacji to jesień 2016 ).

To pierwszy model Mazdy zaprojektowany według stylistyki i zgodnie z KODO. Te samochody osobowe są także jako pierwsze „zaopatrzone” w technologię SkyActive. Technologia ta zapewnia sztywność nadwozia, a napęd wyróżnia się w niej silnikami.

Już po 2 latach w pierwszym modelu doszło do zmian w stylistyce. Przód został nieco odmieniony, a wnętrze zyskało nowy layout i lepsze parametry jeśli chodzi o głośność. Istotne jest to, że podczas testów Euro NCAP auto zostało wyróżnione pięcioma gwiazdkami w teście bezpieczeństwa.

Silniki SkyActive

Zaprojektowane już w 2012 roku to pokaz zdolności projektantów. Opracowali oni silniki o podwyższonym stopniu sprężania. Nie było to łatwym zadaniem ponieważ występowało tzw. zjawisko stukowe znane każdemu, kto na mechanice ma pojęcie. Do tego dochodziły problemy z usunięciem spalin i wysoka temperatura.

Konstruktorzy Mazdy poradzili sobie z tym problemem, kontrolując fazy rozrządu. Zrobili to na tyle dobrze, że przy eksploatacji nie ma problemów z pracą silnika jak i z jego serwisowanie.

Mazda CX-5 ( 2012 – 2017 )

Gama silników to łącznie 5 modeli, każdy z nich przekazuje napęd na koła za pomocą 6 stopniowej skrzyni biegów automatycznej, bądź manualnej. Samochody te mają wszystkie silniki 4 cylindrowe w układzie rzędowym.

Dwulitrowa benzyna ma moc 160 i 165 KM, a 2,5 litra 192 KM. Diesel generuje 150 KM przy 380 Nm, a drugi 175 KM przy maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 420 Nm.

mazda cx5

Mazda CX-5 ( 2017- )

Najnowsza wersja Mazdy CX-5 to znaczne już zmiany. Także w układzie napędowym. Co prawda napęd pozostaje na przód, lub na tył, a skrzynia biegów nadal jest 6-biegowa manualna bądź automatyczna, ale silniki diesla to już 150, 175 i 184 KM z pojemności 2,2 l. Benzynowy silnik to SkyActive o mocy 165 KM i pojemności 2,0 l.

5/5 - (1 vote)