Mazda CX-5 – historia, dane techniczne, silniki

Mazda w tym momencie bardzo dużo zyskuje w oczach bardziej konserwatywnych fanów motoryzacji przez swoje tradycyjne podejście i nie poddawanie się trendom takim jak downsizing. Wszystko to zostało zapoczątkowane w 2012 roku i jednym z pierwszych modeli, który szerzył nową filozofię Mazdy był należący do klasy średniej SUV, czyli Mazda CX-5.

Mazda CX-5 – historia modelu

Prezentacja Mazdy CX-5 była naprawdę sporym wydarzeniem. Wpierw pokazano w Genewie koncept Minagi, a właściwa premiera miała miejsce podczas Frankfurt Moto Show 2011. Wtedy Mazda zaprezentowała swą nową filozofię stylistyczną, czyli KODO, co oznacza, że karoseria ma sprawiać wrażenie bycia w ciągłym ruchu oraz co ważniejsze pokazano wtedy pakiet rozwiązań SKYACTIV. Opiera się on na nowoczesnych platformach podłogowych, które pomogą odchudzić auta osobowe Mazdy, a także nowych jednostkach napędowych, które są wydajne, zgodne z normami emisji, a przy tym wszystkim bardzo często wolnossące i nie poddane downsizingowi.

Mazda CX-5 od początku była naprawdę sporym przełomem w marce i pod względem wyglądu prezentuje się naprawdę dobrze. Auto zostało nazwane samochodem roku 2012-2013 w Japonii i było dobrze przyjęte na całym świecie. W 2014 roku, czyli po zaledwie dwóch latach Mazda przeprowadziła facelifting. Uczynił on samochód jeszcze bardziej stylistycznie podobne do pozostałych aut Mazdy i posiadało ono nowe lampy, grill, a także poprawiono wnętrze za pomocą nowego systemu multimedialnego, czy lepszego wyciszenia kabiny.

Najnowsza generacja Mazdy CX-5 pochodzi z 2017 roku. Jej prezentacja odbyła się jednak jesienią 2016 roku podczas targów motoryzacyjnych Tokyo Auto Show 2016. Mazda CX-5 drugiej generacji to po prostu ewolucja poprzednika zarówno wizualnie, jak i technicznie. Największa zmiana to kształt lamp, które są węższe i mniejsze, a także spory grill. Samochody osobowe tej generacji posiadają także więcej przetłoczeń w karoserii.

Mazda CX-5 – dane techniczne

Mazda CX-5 jest długa na 4575 milimetrów przy rozstawie osi wynoszącym dokładnie 2700 milimetrów. Szerokość to 1900 milimetrów, a po uwzględnieniu w niej rozłożonych lusterek wynosi ona 2115 milimetrów. Wysokość sięga z kolei 1675 lub 1680 milimetrów w zależności od założonych kół. Na 17-calowych felgach będzie ona mniejsza, a w przypadku założenia 19-calowych kół rośnie ona o 5 mm. Masa własna auta to od nieco ponad 1400 do niecałych 1600 kilogramów.

Mazda CX-5 – gama silnikowa

Samochody Mazdy zyskują zwolenników przede wszystkim przez jednostki napędowe. Rodzina SKYACTIV to seria dość tradycyjnych silników i znajdziemy ją w każdym aucie, w tym w Mazdzie CX-5. Podstawowy silnik to jednostka 2.0 SKYACTIV-G. Generuje ona 165 KM i 213 Nm. Dostępna jest w 4 odmianach. Dzieje się tak ponieważ można dokonać wyboru pomiędzy 6-biegowym manualem lub automatem, a także między napędem na przód lub cztery koła. Topowy silnik to również benzynowa jednostka 2.5 SKYACTIV-G. Generuje ona więcej, bo 194 KM i 258 Nm. Dostępna jest tylko z automatem, lecz wciąż można wybrać pomiędzy napędem na przód lub 4×4.

5/5 - (1 vote)