Mazda CX-5 – historia, dane techniczne, silniki

Mazda w 2012 roku przeprowadziła sporą rewolucję zyskując tym samym wielu zwolenników. Podczas gdy praktycznie wszyscy producenci skupiają się na downsizingu i wysilaniu coraz mniejszych jednostek napędowych Mazda uznała, że lepiej trzymać się bardziej tradycyjnego podejścia. Auto, które rozpoczęło tę erę w historii marki to Mazda CX-5.

Mazda CX-5 – historia modelu

W 2011 roku podczas Frankfurt Motor Show Mazda zaprezentowała szereg nowości, który definiuje tę markę aż do dziś. Od wtedy wszystkie samochody osobowe tego producenta są projektowane w myśl stylistycznej filozofii KODO-Dusza ruchu. Zakłada ona takie projektowanie karoserii, by tchnąć ruch w nieruchomą bryłę.

Znacznie ważniejszy był jednak pakiet rozwiązań SKYACTIV. Auta bowiem muszą dobrze wyglądać, lecz najbardziej istotne jest to, co znajdziemy pod karoserią. Pakiet Skyactiv opiera się na zestawie nowoczesnych jednostek napędowych czy też skrzyń biegów, które nie są jednak poddane downsizingowi, więc najczęściej spotykane silniki Mazdy to wolnossące jednostki 4-cylindrowe. W skład Skyactiv wchodzą również płyty podłogowe na bazie których powstają auta osobowe lżejsze niż dotychczas.

Podczas tych targów pokazany został przykład w postaci Mazdy CX-5. Jest to SUV klasy średniej, który jest odpowiednikiem Mazdy 6 wśród SUVów. Auto od razu zwróciło uwagę egzotyczną i bardzo ładną stylistyką, której główną częścią jest charakterystyczny grill. Produkcja pierwszej generacji Mazdy CX-5 rozpoczęła się w 2012 roku i trwała do roku 2017.

mazda cx5

W 2016 roku podczas Tokyo Auto Show 2016 Mazda zaprezentowała drugą generację swojego największego przeznaczonego do Europy SUVa. Uwagę przykuwają od samego początku znacznie węższe lampy zarówno z tyłu jak i przodu, przez co samochód wydaje się bardziej agresywny. Reszta stylistyki jest jednak typowa dla Mazdy i tego jakie projektuje samochody. Zmiany można zauważyć także we wnętrzu, które jest bardziej minimalistyczne i w tym celu zmniejszono liczbę przycisków czy też odchudzono zabudowę u jego góry.

Mazda CX-5 – dane techniczne

SUV jest długi na 4550 milimetrów, a jego rozstaw osi to dokładnie 2700 milimetrów. Szerokość auta to z kolei 1840 milimetrów, a wysokość sięga 1690 milimetrów. W bagażniku SUVa zmieścimy 505 litrów. Zwis przedni to 965, a tylny 910 milimetrów. Prześwit wynosi od 185 do 193 mm i zależy od rozmiaru kół, które mogą być 17- lub 19-calowe. Masa własna to z kolei około półtorej tony.

Mazda CX-5 – gama silnikowa

Aktualnie w ofercie Mazdy znajdziemy jedynie dwie jednostki, które są napędzane na benzynę. Pierwsza z nich to silnik 2.0 SKYACTIV-G. Generuje on 165 koni mechanicznych i 213 niutonometrów, które są przenoszone na dwa lub cztery koła za pomocą 6-biegowego automatu bądź 6-biegowej skrzyni manualnej. Mocniejsza opcja w tym SUVie to nieco większy silnik 2.5 SKYACTIV-G. Daje on do dyspozycji 194 konie mechaniczne, a także 258 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Moc jest przenoszona na dwa lub cztery koła za pomocą przekładni automatycznej, a spalanie jest zaledwie pół litra większe niż w słabszym silniku.

5/5 - (1 vote)