Koszty utrzymania Mazda CX5

Ten SUV japońskiego producenta jest obecny na rynku już praktycznie 10 rok. Dzielący platformę z modelem 3 i 6 z obecną technologią SKYACTIV wykorzystuje nową technologię po to by obniżyć emisję spalin jak i zmniejszyć zużycie paliwa. Czy eksploatacja i koszty utrzymania Mazdy CX-5 są faktycznie tak niskie jak można by się spodziewać po marketingowych informacjach? Co mówią użytkownicy? Czy samochody Mazdy tego modelu pozwalają obniżyć koszty utrzymania?

Spalanie – jak prezentuje się Mazda CX-5

Jak na tej wielkości samochód z napędem 4×4 średnie spalanie jakie meldują właściciele wynosi niecałe 7 litrów na każde 100 km. Średni koszt paliwa rocznie to okolice 5000 zł, a więc miesięcznie nieco ponad 415 zł. Powtarzamy, mowa o statystycznym miesięcznym koszcie tankowania.

Silnik 2 litrowy o mocy 165 KM, benzynowy oczywiście w cyklu miejskim spala 7,9 l/100 km, w trasie 5,5l, a średnio 6,4 litra benzyny. Diesel w trasie potrafi zejść poniżej 5 litrów oleju napędowego, a w mieście nie spali więcej niż 6,5 litra, co wydaj się wynikiem bardzo dobrym jak na auto ważące 1500 kg.

mazda cx5

Mazda CX-5 typowe usterki, problemy i koszty związane z naprawą

Samochody używane modelu Mazda Cx-5 cieszą się sporym zainteresowaniem, głównie na spory komfort nawet po przebiegach rzędu 150 000 km. Niestety z komfortem nie idzie w parze nadwozie, a konkretnie jakość lakieru. Już po kilkunastu tysiącach kilometrów, mimo wykładania sporej ilości gotówki na jego zabezpieczenie wygląda on niezbyt dobrze. Mowa tu o tym co czytamy i widzimy przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne. Czy Mazda zmieniła jakość powłoki lakierniczej, to sprawdzimy za kilka miesięcy. Dbanie o powłokę lakierniczą wpływa na koszty utrzymania.

Do kosztów należy zaliczyć częstą wymianę tarczy i klocków. Tu od razu zalecamy wymienić na lepszej jakości zamienniki, przy pierwszej serwisowej możliwości. Poza tym to samochód godny polecenia, z niskim zużyciem paliwa i bez większych problemów technicznych.

5/5 - (1 vote)